Katedra za zoologiju, genetiku i evoluciju predstavlja nastavno-naučnu podorganizacionu jedinicu Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Banjoj Luci. Katedra okuplja nastavnike i saradnike koji su uključeni u izvođenje nastave grupe srodnih predmeta iz oblasti zoologije, evolucione biologije i genetike. Katedra za zoologiju, genetiku i evoluciju osnovana je 2008. godine, a prvi šef katedre bio je prof. dr Boro Pavlović. Katedra trenutno broji 11 članova od čega je devet članova u stalnom radnom odnosu na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, a dva člana su gostujući nastavnici Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Članovi katedre su: dr Dragojla Golub, vanredni profesor-šef katedre, dr Radoslav Dekić, redovni profesor, dr Predrag Simonović, redovni profesor, dr Vera Nikolić, redovni profesor, dr Goran Šukalo, vanredni profesor, dr Smiljana Paraš, vanredni profesor, dr Dragana Šnjegota, docent, dr Rajko Roljić, viši asistent, Milica Lukač, ma, viša asistentkinja, Maja Šibarević, ma, viši asistent, Jovana Grahovac, ma, viši asistent.
U ukviru Katedre nastavu izvode nastavnici i saradnici, od čega su tri redovna profesora, tri vanredna profesora, jedan docent i četiri viša asistenta. Katedra obuhvata 30 predmeta na prvom ciklusu studija i 23 predmeta na različitim usmjerenjima na drugom ciklusu studija. Osim predmeta koji se izvode na studijskom programu biologija i studijskom programu ekologija i zaštita životne sredine Prirodno-matematičkog fakulteta, u Katedri se nalaze i predmeti koji se izvode na Poljoprivrednom i Filozofskom fakultetu.
Naučna djelatnost članova Katedre je raznovrsna, a obuhvata taksonomska, faunistička, biogeografska, genetička, filogenetska i fiziološka istraživanja različitih grupa beskičmenjaka i kičmenjaka, sa akcentom na ribe, rakove, vodozemce, gmizavce i sisare. Višegodišnjim istraživanjima faune kičmenjaka Republike Srpske formirane su i značajne zbirke različitih grupa životinja među kojima se izdvajaju ribe, vodozemci i gmizavci.
Članovi katedre ostvaruju saradnju sa brojnim naučno-istraživačkim institucijama u zemlji i inostranstvu kroz zajedničke projektne aktivnosti, naučno-istraživački rad i slično. Dio istaživačke djelatnost članova Katedre odnosi se na saradnju sa privredom i uključuje aktinosti kao što su monitoring kvaliteta voda, izradu programa Srednjoročnog razvoja ribarstva i akvakulture različitih slivnih područja na teritoriji Republike Srpske itd.