Теренска настава

Теренска настава се реализује у складу с одобреним наставним програмом и наставним плановима појединих предмета који се изводе на студијском програму. Теренска настава може се одржавати у трајању од једног дана (једнодневна теренска настава) или у трајању од више узастопних дана с цјелодневним извођењем наставе (вишедневна теренска настава). Извођачи теренске наставе су одговорни наставници и сарадници задужени за њену реализацију.
Рад на терену подразумијева различите активности као што су израда пописа врста, опис станишта, сакупљања узорака живе и неживе природе, различита аналитичка мјерења, вођења теренског дневника итд., а осим тога ради се и анализа материјала сакупљеног на терену (детерминација врста, обрада података, дискусија, писање извјештаја). Студенти се за теренску наставу требају прописно припремити (одговарајућа одјећа, обућа, заштита од сунца, залиха воде и остало) према упутству наставника који изводе теренску наставу. Сматра се да је студент успјешно одрадио теренску наставу уколико је у њој активно учествовао и уредно извршио све предвиђене задатке.
Према наставном плану, током прве и друге године студија изводи се једнодневна, а током треће и четврте године студија вишедневна теренска настава. Током рада на терену, студенти проучавају живи свијет на многобројним типовима станишта те се тако упознају са флором и фауном различитих копнених (ливадских, шумских, високопланинских итд.) и водених (ријечних, језерских, морских, барских, мочварних итд.) екосистема.