Лабораторија за биологију риба
У овој лабораторији обавља се научно-истраживачки рад из различитих области биологије риба, као што су: ихтиологија, физиологија и екофизиологија риба, мофролошка анализа ихтиофауне, истраживање хематолошких параметара, анализа ендемичних и инвазивних врста те карактеризација станишта риба. Простор је опремљен специјализованим инструментима који се користе за наведене анализе.
Хематолошки анализатор
Аутоматски хематолошки бројач је лабораторијски инструмент који мјери различите параметре у узорцима крви. Овај уређај анализира хематолошке параметре у пуној крви, изузетно је једноставан за употребу и потребно му је између 60 и 90 секунди да изради комплетну диференцијалну крвну слику, одреди број еритроцита, тромбоцита, леукоцита, вриједност концентрације хемоглобина и еритроцитне константе. Велику предност представља чињеница да није потребна претходна припрема узорака. Резултати се аутоматски пребацују у софтвер за управљање подацима. Хематолошки бројачи могу да анализирају крв човјека и крв различитих животиња (пас, мачка, коњ, зец, крава, свиња, овца, миш, пацов) и за сваку од њих израђена је посебна картица која садржи релевантне аналитичке податке и референтне вриједности. Резултати се приказују у виду бројчаних вриједности параметара, различитог броја хистограма и процентуалном заступљености различитих типова леукоцита.
Биохемијски анализатор
Биохемијски анализатор представља портабилни уређај који је дизајниран тако да омогући потпуно аутоматски рад, при чему обезбјеђује бројне биохемијске анализе крви као што су анализа електролита и различити хормонски и имунолошки тестови. Узорак који се користи приликом рада може бити пуна крв, серум или крвна плазма, при чему је неопходно само 200 µл узорка од малих животиња и других врста. Захваљујући интерној контроли квалитета са ауто-калибрацијом оптичког система, хемијској стабилности и праћењу интерференце обезбијеђена је висока прецизност добијених резултата. Тест профили који су доступни су мулти, дуал и појединачни тест профили, у зависности од циља анализе и обухватају: преанестетик панел (10 параметара), бубрежни панел (11 параметара), дијагностички панел (15 параметара), јетрин панел (10 параметара), јетрин плус панел (12 параметара), дијагностички плус панел (17 параметара), тиреоидеа/Т4 панел (2 параметра), панел за коње (17 параметара) и панел за велике животиње (17 параметара). Уређај посједује екран на коме је могуће очитавање резултата или њихово штампање, а осим тога могуће је чување резултата до 50000 различитих анализа захваљујући интерној меморији коју апарат посједује.
Истраживачки микроскоп
У лабораторији за биологију риба постоји и истраживачки микроскоп који се користи за анализе из различитих биолошких области. Наведени микроскоп посједује камеру „Леица ЛАС Е2”, помоћу које се уз одговарајући софтвер могу вршити бројне анализе и мјерења.
Електроагрегат
Лов риба из отворених вода у циљу даљих експерименталних анализа обавља се електрориболовом помоћу електроагрегата са импулсном истосмјерном струјом и могућношћу прилагођавања излазног напона. Употреба електроагрегата изазива појаву галванотаксиса и галванонаркозе, након чега се врши сакупљање риба помоћу мередова, на основу чега су омогућене даље анализе и експерименти. Лабораторија за биологију риба располаже са агрегатима различите снаге.
Риболовне мреже
Са повећањем броја ихтиолошких истраживања данас се све више јавља потреба за употребом риболовних мрежа. Риболовне мреже које се користе за теренска истраживања се разликују по величини и врсти материјала од којих су направљене. Најчешће су изграђене од различитих синтетичких полимера. Користе се као мобилне мреже за лов различитих врста риба најчешће на отвореним дијеловима водотока, иако се могу полагати и у стационарним узгајалиштима риба. Лабораторија је опремљена са риболовним мрежама различитих димензија и промјер.
Чамац за риболов
Професионални гумени чамац на надувавање, са електромотором, носивости до 4 особе. Користи се за узорковање и риболов у дубоким стајаћим и текућим водама.