Преминуо академик Владимир Стевановић

Један од наших најистакнутијих биолога, ботаничара, еколога и биогеографа редовни члан САНУ Владимир Стевановић преминуо је данац у Београду, у 77. години.
Академик Стевановић дипломирао је биологију на Природно-математичком факултету Универзитета у Београду 1972. године. Докторску дисертацију “Екологија, фитоценологија и флористичка структура степске вегетације Фрушке Горе” одбранио је 1986. године. У звање асистента на Катедри за екологију и географију биљака Одсека за биолошке науке ПМФ-а у Београду изабран је 1974. године. На Биолошком факултету Универзитета у Београду прошао је сва универзитетска звања, а за редовног професора изабран је 1999. године. На редовним, магистарским и докторским студијама предавао је предмете: Екологија и географија биљака, Екосистеми Балканског полуострва, Очување биодиверзитета, Екологија вегетације, те Флора и вегетација Балканског полуострва.
На Природно-математичком факултету Универзитета у Бањој Луци од 2004- 2014. године држао је предавања из предмета Екологија биљака са фитогеографијом, Биогеографија и заштита биодиверзитета, Обнова и унапређивање екосистема, Практикум заштите природе, Фитоценологија. Такође, држао је предавања на Географском факултету Универзитета у Београд и на Уноверзитету у Новом Саду. Поље његовог научног рада обухватало је екологију и географију биљака, флористику, екологију вегатације, као и заштиту биодиверзитета.
Његова богата научна библиографија броји преко 223 библиографске јединице у домаћим и страним часописима, у оквиру којих се налазе три монографије, међу којима се издваја “Биодиверзитет Југославије са прегледом врста од међународног значаја”  (у коауторству са Војиславом Васићем), затим шест поглавља у међународним монографијама и 19 поглавља у домаћим монографијама, као и преко 150 стручних радова. За дописног члана Одељења хемијских и биолошких наука САНУ изабран је 2006, а за редовног члана 2012. године. У оквиру Академије био је члан и председник Одбора за изучавање флоре и вегетације Србије, члан Одбора за изучавање фауне Србије, као и председник Одбора “Човек и животна средина”. Дужност секретара Одељења хемијских и биолошких наука САНУ обављао је од 2017. године. Био је представник САНУ у Националном комитету МАВ (Man and Biosphere).
Приказао је резултате истраживања величине генома и нивоа плоидије ендемо-реликтних врста рода Ramonda на Балканском полуострву. Више пута је излагао саопштења на домаћим и међународним скуповима, међу којима се истичу презентације резултата прелиминарних истраживања молекуларне филогеније рода Edrianthus на Балканском полуострву.
Својим научним и педагошким радом дао је велики допринос развоју српске и светске науке, a својом стручношћу и залагањем много је доприносио раду Академије. Његов одлазак велики је губитак за свеукупно друштво и научну заједницу.